اخبار
مقالات
رجال
تاریخ شفاهی
مصاحبه
همايشها
نظرسنجی
امکانات این سایت را چگونه ارزیابی می نمائید؟
عضویت در خبرنامه
* نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
به مناسبت روی کارآمدن کابینه ازهاری؛
ارتشبد ازهاری در جلسه‌ای در شورای امنیت ملی به شریف امامی گفته بود: «وقتی در روزنامه عکس آیت الله خمینی را چاپ می‌کنند فردا حرف ما هم تاثیر نمی‌کند... هم اکنون من اعلام خطر می‌کنم، روزنامه‌های شما به هر علتی و رادیو تلویزیون روی افراد ارتش شاهنشاهی روزبه‌روز اثر می‌گذارند... اصلاً حکومت نظامی می‌گوید روزنامه نمی‌خواهد مگر چطور می‌شود؟ اصلاً ببندش»
1395/08/15 13:30
به بهانه اعدام انقلابی عبدالحسین هژیر؛
رابطه اشرف با هژیر متفاوت از سایر روابط وی با مردان دربار و یا حکومتی بود. «اشرف در واقع می‌خواست با در دست داشتن مردانی مانند هژیر و رزم آرا و دکتر اقبال، اختیار مملکت را در دست خود داشته باشد.»
1395/08/12 10:13
در آستانه 13 آبان؛
در واقع با آغاز دهه 50 شمسی روابط ایران و آمریکا بیش از پیش دوستانه‌تر شد. به شکلی که سفیر مستقر ایالات متحده آمریکا در ایران علاوه بر اینکه جزء مهمانان ثابت مراسم دربار تلقّی می‌شد، در خصوصی‌ترین محافل شاه نیز حضور داشت و این قرابت موجب تأثیرپذیری محمدرضا شاه از ایشان می‌شد.
1395/08/11 09:17
درتکریم مکانت علمی واجتماعی عالم عامل،حضرت آیت الله سیدرضی الدین شیرازی
درتعریف حکمت آورده اند که: علمی است که در عرصه نظر و عمل برای انسان‌ها برنامه متقنی دارد و این برنامه مبتنی بر شناخت صحیح از انسان، جهان هستی، مبدأ و معاد است. پس حکیم حقیقی به کسی اطلاق می‌شود که نظراً و عملاً از حکمت بهره برده و اندیشه‌اش در عملش متبلور شده است.
1395/08/10 14:14
دو روی سکه زندگی طیب حاج رضایی
در واقعه 15 خرداد طیب نقشی اساسی ایفا کرد و با بستن بازار میوه، تظاهراتی در حمایت از امام(ره) به راه انداخت و برخلاف تصور رژیم که انتظار داشت طیب حداقل از برپایی تظاهرات در میدان جلوگیری کند، خود سردسته تظاهرکنندگان بر علیه رژیم شاه شد.
1395/08/10 09:51
به مناسبت اعلام بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی‌ اول
سالهای منتهی به جنگ جهانی اول، دوره آشفتگی در سیاست جهانی بوده است و سالهای پس از جنگ جهانی اول، عصر فرا رسیدن مداخله جوییهای قدرتهای بزرگ می‌باشد. از این دیدگاه ایران در دوره منتهی به جنگ دوم جهانی در معرض چرخه‌ جهانی قدرت قرار داشته است و قدرتهای جهانی در چرخه‌ مذکور از ابزارهای مختلف نظیر جنگ، کودتا، شورش، تهدیدات سرزمینی، پایگاه سازی و نفوذ بهره می‌برند.
1395/08/09 13:35
فرخ خان امین الملک در 1273ق به سفارت ایران در فرانسه منصوب و مامور مذاکره در خصوص قرارداد پاریس شد. یکی از دستاوردهای این ماموریت استخدام پزشکی برای شخص ناصرالدین شاه ، به جای دکتر ادوارد پولاک اتریشی بود . با توجه به اینکه دکتر تولوزان سی و هشت ساله در تخصص خود از شهرت برخوردار بود او به این سمت انتخاب شد.
1395/07/26 13:52
جمشید آموزگار یکی از فرزندان حبیب ‏الله آموزگار در سال 1301ش در تهران متولد شد. او در رشته حقوق و مهندسی از دانشگاه تهران فارغ‏ التحصیل شد. در سال 1323 برای ادامه تحصیل به دانشگاه کورنل در واشنگتن رفت و به مدت هفت سال به تحصیل در رشته مهندسی عمران پرداخت و پس از چندی در رشته مهندسی هیدرولیک موفق به اخذ دکترا شد...
1395/07/23 16:43
کامران میرزا پسر ناصرالدین شاه قاجار و تنها فرزند منیرالسلطنه در نوزدهم ذی القعده 1272 ق متولد شد. 1پیش از وی ناصرالدین شاه از همسران متعدد خود صاحب ده پسر شده بود که از این تعداد تنها دو نفر زنده مانده بودند: سلطان مسعود میرزا و مظفرالدین میرزا.
1395/06/13 09:46
غلامعلی‌خان ملیجک عزیزالسلطان و سردار محترم بی آنکه خود بخواهد کودکی بیش نبود که به عزیزی ناصرالدین شاه قاجار منصوب شد و علاقه شاه به او نفرت درباریان و اندرون را در پی داشت. با مرگ ناصرالدین شاه، دیگر عزیز سلطانی نبود
1395/05/10 12:25
شاه بهرام شاهرخ از چهره‌هایی است که در تمام صحنه‌هایی که ظاهر شد راه افراط را پیمود. در هیچ دوره‌ای نام نیک از وی برجای نماند چه روزگاری که سرباز هیتلر بود و چه روزگاری که در جهت منافع شرکت نفت انگلیس در ایران تلاش می‌کرد.
1395/04/30 14:29
دکتر قاسم غنی ، پزشک و ادیب با ورود به مجلس شورای ملی به سیاست وارد شد و به وزارت و سفارت رسید . او در تصحیح تاریخ بیهقی با دکتر فیاض همکاری کرد.
1395/03/30 11:57
«استاد حبیب الله عسگراولادی نمادی از 5 تلاش تشکیلاتی»درگفت وشنود با محمدنبی حبیبی
میراث استاد عسگراولادی در انسجام حزبی بخشیدن به یک جمعیت مبارز، از جنبه های گوناگون درخور اقتباس ومطالعه است.بی تردیدبسیاری از آنچه حزب موتلفه اسلامی را ، امروزه به مثابه یکی از تشکل های پابرجا وباهویت کشور درآورده،محصول اندیشه وکارکرد آن فقید سعید است. درباب چند وچون مسیری که آن مرحوم در رساندن حزب به این جایگاه پیموده است،با جناب محمدنبی حبیبی دبیر کل محترم حزب موتلفه اسلامی به گفت وگو نشسته ایم که ماحصل آن درپی می آید.
1395/08/11 12:51
« جلوه هایی از منش سیاسی ومبارزاتی استاد حبیب الله عسگراولادی»درگفت وشنود با ابوالفضل توکلی‌بینا
ابوالفضل توکلی بینا،از مبارزان دیرین با رژیم شاه،از دوران نهضت ملی تا پیروزی انقلاب اسلامی است.اعتماد کم بدیل امام راحل(قد)به او، در مواردخطیر وگوناگون نمایان گشت که اجازه ایشان به وی برای دریافت وجوه شرعیه ،از مصادیق آن است.آقای توکلی از ماههای آغازین دهه 40 با استاد عسگر اولادی آشنا شد واین دوستی وثیق وپرسابقه،تاپایان حیات استاد ادمه یافت.ایشان در این گفت وشنود،به بیان خاطرات خویش از این دوران طولانی دوستی پرداخته است.
1395/08/11 10:24
«مجیدشریف واقفی،تقی شهرام ویک دگردیسی گروهی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین عبدالمجید معادیخواه
این روزها اکران فیلم «سیانور»اذهان بخش هایی از جامعه را به پدیده تغییر ایدئولوژی سازمان موسوم به مجاهدین خلق متوجه کرده است.این پدیده در بازخوانی تاریخچه سازمان مزبور،اهمیتی درخور داردوبدون توجه بدان،چنین خوانشی ناتمام است.
درگفت وشنودی که پیش روی دارید،حجت الاسلام والمسلمین عبدالمجید معادیخواه-که مدتی کوتاه قضاوت در دادگاه تقی شهرام را بر عهده داشته-به بیان پاره ای از خاطرات خویش ازآن دادگاه ونیز زمینه های دگردیسی فکری در سازمان مجاهدین پرداخته است.امید می بریم که انتشار این گفت وشنود تاریخی،علاقمندان وپژوهندگان را به کارآید.
1395/08/10 14:05
«جستارهایی در سلوک اجتماعی ومبارزاتی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید علی‌اکبر محتشمی‌پور
راوی خاطراتی که پیش روی شماست از شاگردان ومعاشران شهید آیت الله سید مصطفی خمینی است.او پس از سال ها ودراین گفت وشنود،به بیان شمه ای از گفتنی های خویش در باب سلوک اجتماعی ومبارزاتی آن عالم گرانمایه پرداخته است.امید آنکه انتشار این گفت وشنود غنی،پژوهشگران تاریخ انقلاب را مفید افتد.
1395/08/05 14:17
«ناگفته هایی از سیره مبارزاتی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی»درگفت وشنود باجلال‌الدین فارسی
استاد جلال الدین فارسی به لحاظ دامنه فعالیت های فکری وسیاسی خویش در خارج از کشور،با امام وفرزند گرامی او ارتباطی صمیمی داشته وهمین صمیمیت موجب گشته تا بر نکاتی وقوف یابد که عمدتا از منظر دیگران پنهان مانده است.گفت وشنود پیش روی،شمه ای از این نکات را در خود دارد.امید آنکه مقبول افتد.
1395/08/05 14:12
«جلوه هایی از مقامات علمی وعملی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی»درگفت وشنود با زنده یاد دکتر محمود بروجردی
زنده یاد دکتر محمود بروجردی،داماد محترم حضرت امام خمینی و از دوستان وصاحبان اسرار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی به شمار می رفت.وی درگفت وشنود پیش روی-که به سه سالی پیش از درگذشت ایشان انجام پذیرفت-به شمه ای از خاطرات شنیدنی خود از آن دوست دیرین اشاره کرده است.امید است که انتشار این مصاحبه پرنکته،تاریخ پژوهان انقلاب را به کار آید.
1395/08/04 10:35
از موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران سرکار خانم معصومه صلواتی به عنوان "کارمند تلاشگر" برگزیده شدند.
1395/07/10 13:38
سالها پیش از آنکه فرنگیها یخچالهای برقی را اختراع کنند و رفته رفته به شکل و شمایل امروزی تبدیل شود، مردم کشورمان برای خودشان یخچالهای طبیعی بزرگی درست می کردند و از آن بهره می برند البته یخچالهای خشت و گلی !«‌ از یخچالهای خشتی تا یخچالهای برقی »‌یکی از مطالبی است که در تازه ترین شماره فصلنامه تاریخ معاصر ایران منتشر شده است...
1395/06/31 11:36
کتاب «دو شرح حال » به قلم محمد حسین دانایی خواهر زاده جلال آل احمد، به روایت ناگفته هایی از تاریخ معاصر ایران را در خلال روایت زندگی پدر و پدر بزرگش به عنوان دو تن از روحانیونی که در دوران اتفاقات مهم و سرنوشت ساز تاریخ معاصر ایران همچون ...
1395/06/23 14:37
همزمان با اوج گرفتن جنگ در نواحى مختلف افغانستان، میان نیروهاى ائتلاف و شبه نظامیان طالبان کشمکش دیگرى در میدان دیپلماسى جریان دارد. این نزاع دیپلماتیک تا دیروز پشت پرده بود؛ اما اکنون صورتى آشکار پیدا کرده است. طرفهاى این جدال دیپلماتیک در واقع سه جناح از دولتهاى درگیر در صحنه افغانستان هستند که پس از جنگ 2001 وظیفه مشترک «مهار و مقابله با طالبان» را بر عهده گرفتند
1394/10/23 15:50
استفاده از مواد مخدر شاید به اندازه بشر قدمت داشته باشد و هنوز هیچ کس نتوانسته است تاریخ پیدایش آن را مشخص کند؛ پس هیچ قوم و ملتی نیز نمی تواند ادعا کند که مواد مخدر و استفاده از آنها در آداب و سنن و رسوم خوب و بد آن قوم وجود نداشته و مربوط به دیگر اقوام است .
1394/10/23 15:33
توسل به زور در بند4 ماده2 منشور ملل متحد به صورت یکی از اصول اساسی منع شده است و البته از سوی دولتها صرفاً در قالب امنیت دسته جمعی ملل متحد (ماده42 منشور) و براساس حق طبیعی دفاع از خود در قبال حمله مسلحانه (ماده51 منشور) مجاز است.
1394/10/23 15:14
دانشمندان علوم سیاسی و جامعه‌شناسان تلاش ورزیده‌اند تا از راه کاوشهای علمی و تحقیقی، نظریاتی ارائه دهند. هر یک از دیدگاهی به موضوع نگریسته و نتایجی را در معرض مطالعه قرار داده‌اند. عده‌ای نظام قبیله‌ای را مطرح ساخته‌اند؛ عده‌ای دیگر روی ضعف مدیریت سیاسی و رقابتهای شخصی رهبران جهادی انگشت می‌گذارند و عده ای هم تقسیم ناعادلانه قدرت و عدم مشارکت را عامل اصلی معرفی می‌کنند. نظریه دیگری‌ تجاوزات خارجیها و دخالت بیگانگان را از عوامل مؤثر می‌دانند.
1394/10/23 14:50
کنفرانس‌ بن‌ و تشکیل‌ دولت‌ موقت‌ افغانستان‌ نویدبخش‌ شروع‌ عصری‌ جدید در روابط‌ بین‌ دو کشور افغانستان‌ و پاکستان‌ بود. علاوه‌ بر همسایگی‌، اشتراکات‌ عمیق‌ نژادی‌، فرهنگی‌ و تاریخی‌ این‌ دوکشور موجب‌ شده‌ است‌ که‌ هر گونه‌ تنشی‌ در روابط‌ آنها، بر فضای‌ سیاسی‌ داخلی‌شان‌ و، حتی‌ فراتر از آن،‌ بر معادلات‌ سیاسی‌ منطقه‌ای‌ و بین‌المللی‌ تأثیر بگذارد. در این‌ نوشتار، به‌ گونه‌ای‌ گذرا، به‌ پیشینه‌ تاریخی‌ روابط‌ افغانستان‌ و پاکستان‌ و سپس‌ به‌ عوامل‌ تأثیرگذار بر آن روابط اشاره‌ می‌شود.
1394/10/23 14:32
در گذشته، حاکمان برای به دست آوردن قدرت و یا استمرار آن از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نکرده حتی در اکثر مواقع رودرروی هم نیز قرار می‌گرفتند. تاریخ پر از درگیریها و قتل‌عام بین شاهزادگان بوده است. آنچه مسلم و قطعی به نظر می‌رسد، عده‌ای آمده‌اند به عنوان‌ شاه و ‌خان و امثال آن بر مردم حکومت کرده و از جان، مال، ناموس، و دین مردم در این راه مایه گذاشته‌اند
1394/10/23 14:11
جنگ نرم آمریکاییها که برای خودشان به دنبال جایگاهی در ایران بودند و همچنین انگلیسیهایی که از قدیم در ایران ریشه دوانده بودند موجب شد تا در تلاش علیه نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران کودتای 28مرداد سال 1332 را رقم بزنند...
1395/06/31 11:13
در نشستی که در روز پنچشنبه 17 دی ماه 1394 در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با حضور آقایان حسن کریمی، امیرعلی تبریزی، حیدر علوی، حسین سرحدچی، حسین سالاری میانه و محمدصالح جوادی برگزار شد و کارشناسان و صاحب نظران به بحث و تبادل نظر پیرامون کشتار شیعیان در نارداران باکو...
1395/03/30 14:31
در جنگ اول جهانی که امپراتوری عثمانی در کنار اتحاد مثلث علیه اتفاق مثلث به رهبری انگلیس قرار گرفت کشور اخیر با استفاده از تنوع مذهبی، زبانی و ملی تصمیم به تجزیه این امپراتوری به واحدهای کوچکتر گرفت. کشورهای نوظهور با برنامه های دقیق انگلیس، دارای ...
1395/03/04 15:05
خاورمیانه به دلیل داشتن منابع زیرزمینی و بازار مناسب همیشه ضمن خام فروشی و خرید کالا در صد سال اخیر، به ناچار هماهنگ با برنامه‌های امریکا و اروپای غربی بوده است. قدرتهای غربی به ویژه انگلیس با برنامه ریزی دقیق با....
1395/03/04 08:53
با روی کار آمدن خاندان رومانف به ویژه از دوره سلطنت پتر کبیر همه عوامل ممکن برای توسعه طلبی ارضی روسیه فراهم شد. سقوط صفویه به وسیله افاغنه غلزایی و ابدالی روس ها را در انجام رساندن امر مور نظر تحریص کرد. با به قدرت رسیدن...
1395/03/03 11:52
خاطرات ملکه پهلوی (تاج‌الملوک پهلوی)
1395/05/27 08:56
دولتهای منطقه عزیز باشند نه ذلیل ...
1395/05/12 10:27
کودتای رضاخان یا ژنرال آیرونساید...
1394/11/21 15:33
سید بحرینی و رساندن وجه به مستحق /
1394/11/21 15:11
... رضاخان قبل از رسیدن به مسند سلطنت در محافل می‌گفت: «قاجاریه یک مرد و نیم داشت، مردش فخرالدوله و نیم مردش آغامحمدخان بود...
1394/10/09 15:01
کاغذ به علت ماهیت طبیعی آن اگر خوب نگهداری و ذخیره نشود آسیب می‌بیند و یکی از مهمترین این آسیبها به صورت لکه بر روی کاغذ مشاهده می‌شود. لکه‌ها بر اثر عوامل متعددی ایجاد می‌شوند و عمده‌ترین و مهمترین این عوامل...
1394/08/11 14:21
گذشت زمان بر روی اسناد تصویری، روند فرآیند فرسایش آنان را سرعت می بخشد، عوامل فرسودگی عکسها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند. 1- عواملی که در نتیجه فقدان اطلاعات در زمینه نحوه نگهداری، طریقه صحیح استفاده از...
1394/08/11 09:17
جهت حفظ و نگهداری جلدهای چرمی مربوط به نسخ خطی که از نقطه نظر تاریخی ، فرهنگی و هنری قابل
توجه هستند، ابعاد تحقیقاتی و مطالعاتی بسیار گسترده لازم است. مواردی مانند شناخت مواد متشکله اثر
و مواد مرتبط با آن، مطالعات ساختاری، بررسی چگونگی تخریب و فرسودگی آن، بررسی های...
1394/08/11 08:53
کاغذ بنابه تعریف عبارت است از بافت نازکی از هر ماده الیاف‎دار که الیاف آن پس از تفکیک شدن به روش مکانیکی و تعلیق در آب و درهم شدن الیاف به ورق تبدیل شود. سلولزی که در ساخت کاغذ به کار می‎رود معمولاً...
1392/07/22 13:35
کشور ما به لحاظ داشتن « مکتوب»های فراوان، اسناد بایگانی و آثار گرافیکی دارای میراث چشمگیری می‌باشد. متأسفانه آلودگی روزافزون محیط، شرایط نامناسب نگهداری، کاربرد مواد اولیه با کیفیت پایین (کاغذهای اسیدی و شکننده) و...
1392/07/22 13:21
«کاغذ» از ابتدایی‌ترین شکل آن (پاپیروس مصری) تاکنون همواره وسیله‌ای بوده است برای ثبت اندیشه و احساس انسان. بسیاری از کاغذها میراث فرهنگی تاریخی یک جامعه به شمار می‌رود. از سویی آسیب‌پذیری این میراث...
1392/07/02 11:25
آب آلوفروش دوره گرد،آمبولانس شیروخورشید،کارت دعوت به مناسبت افتتاح دارالمجانین تبریز،دورنمای بخشی از شهر استراباد (گرگان)،دو لوحه سنگ نوشته به خط میخی به نام داریوش و خشایار شاه هخامنشی واقع در دره ،عده‌ای از ژاندارمهای دولت موقت ملی (مهاجرین) در کرمانشاه،یکی از خیابانهای کرمانشاه در...
1394/12/01 14:20
صادق خان از غلام‌بچه‌های ناصرالدین شاه قاجار، با لباس تعزیه/سردر کافه رستوران باغ گلشن در تهران/نمای بیرونی عمارت کافه پارس در اوایل دوره پهلوی /سردر بزرگ مخروبه/عبور کالسکه حامل محمدرضا پهلوی و مهمان خارجی در میدان فردوسی/...
1394/03/01 08:38
مقامات و معتمدین محلی در مجلس سربازگیری، مجلس سربازگیری، عبدالله ریاضی رئیس مجلس شورای ملی و محمدحسین موسوی، زنان اندرونی ناصرالدین شاه، فرودگاه قلعه مرغی در دهه 20، جمعی از دانش‌آموزان در مدرسه نظام...
1394/02/30 09:03
علی امین‌الدوله و همراهان مظفرالدین شاه قاجار در سرآب گرم اوجان، کارکنان سازمان آتش‌نشانی ترکیه در دوره عثمانی، عمارت باغ ارم شیراز در دوره قاجار، مقبره بایزید بسطامی، قشون روس هنگام شرکت در یک جشن در تبریز، عروسی ارامنه سلماس...
1394/02/29 08:19
جمعی از کارگران یک کارخانه نجاری در اوایل حکومت پهلوی، عمارت و باغ سلطنت‌آباد در دوره ناصری، خدا قوت بانوی زحمتکش روستایی، آذین‌بندی و نصب طاق نصرت در خیابان ناصریه تهران، علی‌اصغر حکمت، عیسی صدیق ‌اعلم و همراهان در بازدید از کتابخانه آرامگاه نادر در مشهد، جمعی از معلمان و دانش‌آموزان دبیرستان نظام کرمانشاه با لباس متحدالشکل کازرونی و ...
1394/02/01 04:44
مغازه مسگری در تهران قدیم، وکیل‌الملک وزیرخلوت هنگام خواندن عریضه در حضور مظفرالدین میرزا، فضل‌الله زاهدی نخست‌وزیر و ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا در فرودگاه مهرآباد، اقامه نماز جماعت در مسجد جامع تهران در دوره مظفرالدین شاه، نمایی از ایوان مطهر امام حسین (ع) به هنگام اقامه نماز جماعت...
1390/12/04 15:28
گزارش محرمانه ای از متن نامه احمد شاملو در امریکا به یکی از دوستانش در ایران درمورد ارائه مجموعه شعرهای سانسور شده خود به سازمان ملل ،گزارش خیلی محرمانه از وقایع کشور در تاریخ 18/11/57 مندرج در بولتن نیروی هوایی شاهنشاهی، نامه خالدابن عبدالعزیز پادشاه عربستان به محمدرضا پهلوی درمورد تهیه وسایل یکسان سازی قیمت نفت در اوپک در سال 1356، استفتا از آیت الله حاج محمد کاظم خراسانی در مواردی چون نماز داشتن با بندساعت طلا ، چرم فرنگی و لباس ماهوت و ...
1395/05/10 09:43
اخطاریه مدرسه ناصری درمورد ضرورت صدور مجوز از جانب حجج اسلام نامبرده درسند جهت اسکان طلاب در مدرسه، نامه آیت الله ابوالقاسم خویی به حجت الاسلام محمدباقر آشتیانی درباره ضرورت تدریس قرآن و شرعیات در مدارس ایران، نامه جمعی از علما به شریف امامی مبنی بر درخواست رفع ممنوعیت از منبر حجت الاسلام فلسفی، نامه ارتشبد اویسی درباره ضرورت اخذ مجوز صدور گذرنامه برای عزیمت کارکنان متقاضی ژاندارمری به سفر حج از محمدرضا پهلوی ...
1395/04/14 14:51
نامه «دارالانشاء بیت العدل اعظم» به «محفل روحانی ملی بهائیان ایران»، اعلامیه دارالمعلمین مرکزی مبنی بر استخدام آموزگار، حکم ژاندارمری دولتی مبنی بر اعطای رتبه «نایب دوم طب» به دکتر سید ضیاءالدین خان، نامه کامیل مولیتور به ابوالقاسم ناصرالملک والی کردستان در خصوص اخذ گمرک از محصولات ایرانی و عثمانی ....
1395/03/05 10:34
نامه رضاشاه به محمدرضا پهلوی، نامه حکومت نظامی تهران مبنی بر اخطار به " آقا سید رضا " و برحذر داشتن وی از دخالت در سیاست، تلگراف ملکه پهلوی (تاج الملوک) به رضا شاه مبنی بر ابراز تأثر به جهت خروج وی از کشور، اعلامیه سرلشکر عزیزالله ضرغامی مبنی بر بیان جنایات و خیانتهای رضا شاه، عقدنامه فرح دیبا و محمدرضا پهلوی ، ...
1395/03/04 08:33
اعلامیه گروهی از ملاقات کنندگان نواب صفوی در زندان قصر و حمایت از وی، اعلامیه آیت‌الله سید شهاب‌الدین حسینی مرعشی نجفی در جریان انقلاب اسلامی، اعلامیه «جمعیت ملی مبارزه با استعمار»، پس از کودتای 28 مرداد 1332، گزارش شهربانی در مورد ادامه تحصن وکلای مجلس تا سقوط دولت، 25 آذر 1330، گزارش شهربانی در مورد اعتصاب کفاشان به دلیل واردات کفش از ایتالیا، 25 آذر 1330، ...
1395/03/03 14:21
حکم وزارت خارجه به اقبال الملک در مورد واگذاری امور کردستان به میرزا سید رضا، تلگراف حسن وثوق به ایالت آذربایجان مبنی بر اعزام نیرو به ارومیه جهت جلوگیری از قتل مسیحیان ، تلگراف محمدولی سپهسالار اعظم به ریاست وزرا در مورد عشایر مسلح منطقه ، نامه احمد متین دفتری به جعفر شریف امامی درباره کنفرانس بین المجالس ، تلگراف متحصنین سفارت عثمانی به انجمن ایالتی خراسان در خصوص غائله تبریز ...
1395/03/02 15:37
«جلوه هایی از منش سیاسی واجتماعی شهید سیدعبدالکریم هاشمی نژاد»درگفت وشنود با سید روح‌الله هاشمی‌نژاد
سید روح الله هاشمی نژاد اگرچه در دوره شهادت پدر خردسال بوده،اما به دلیل تحقیق وپژوهش پیگیر،اطلاعات فراوانی را در باره زندگی او گرد آورده است.او در گفت وشنود پیش روی،به شمه ای از این اطلاعات ودانسته ها اشاره کرده است.
1395/07/10 09:32
خاطره شهریور ماه 1320 در تقویم تاریخ کشورمان برگهای سیاهی از حضور بیگانگان در کشور را به ما یادآوری می‌کند؛ ‌حوادثی که 12 سال بعد یعنی در 28 مرداد سال 1332 منجر به شکل‌گیری کودتای انگلیسی امریکایی 28 مرداد و سرنگونی دولت مصدق شد. هم اکنون و در وضعیتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کردند کارگروهی را به منظور برآورد...
1395/06/24 10:48
گفت‌وگو با دکتر محمد امین ناصح
تاریخ شفاهی شیوه تازه ای در تاریخ نویسی است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاهها، شنیده‌ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن وقایع می‌پردازد. در این شیوه ارجاعات معمول...
1395/06/24 09:38
«جستارهایی در رویکرد امام خمینی به نهضت ملی ایران»درگفت وشنود با دکتر مجتبی سلطانی
رویکرد رهبر کبیر انقلاب به جریان موسوم به ملی گرا ورفتار آن در نهضت ملی،از سرفصلهای شاخص پژوهش در باره نهضت ملی وبه ویژه گذار ان به نهضت وانقلاب اسلامی به شمار می رود.درگفت وشنودی که پیش روی دارید،محقق ارجمند جناب دکتر مجتبی سلطانی به بررسی رویکرد حضرت امام به این جریان ایدئولوژیک وسیاسی ومبانی آن پرداخته است.
امید آنکه مقبول افتد.
1395/05/31 15:36
گفت‌وگو کننده: فاطمه مقدمی
روزنامه‌نگاری کمابیش به‌مفهوم امروزین، قریب به‌یکصد و هشتاد سال در ایران سابقه دارد. اولین بار در حوالی چهارمین سال سلطنت محمدشاه قاجار (فرزند عباس‌میرزا و سومین پادشاه قاجار، که در سالهای 1249- 1264ق در ایران سلطنت می‌کرد) بود که، نخستین روزنامه ایرانی با عنوان «کاغذ اخبار» که ترجمه تحت‌اللفظی واژه انگلیسی: NEWSPAPER بود، در تهران چاپ و منتشر شد.
1395/05/18 09:46
از آغاز آنچه روزگار «تجدد» و بر آمدن «ایران جوان» یا «ایران نوین» خوانده شد، یعنی از بدو بر تخت جستن رضاخان ماکسیم، در ادبیات و سخن متجددین زمانه، شماری واژگان از کثرت و شدت تکرار بی‌وقفه، چه با مناسبت و چه بی‌مناسبت مُقام، به مثابه کلیشه‌ای کلیدی در اندیشه رجال پهلوی درآمد...
1394/03/18 15:17
در پاره‌ای مواقع از حیات دو صد ساله اخیر این دیار، حال و روزمان حال و روز و حکایت موری بود افتاده به طاس لغزنده زمان و سوانح عمرمان عینهو سوانح رفته بر «لحاف ملانصرالدّین». هر قلدر و قداره‌بندی که با همپالگیهایش، در هر آنجا، چه دور و چه نزدیک ثغورمان، دست به یقه شد، یک دو «لنگ» و «زیر یک خم» گرفتن و «بزکِش» کردنِ بعدِ...
1394/02/19 14:32
هیتلر» ـ «آدولف الوازة» خودمان را می‌گویم ـ مرده و نمرده‌اش کار دست آدم و عالم داد؛ هرکس هم، چه در آلمان و چه بیرون سرزمین رایش، یک دو روزی را به معانقه و مغازله با او به سر آورد، به بلایی گرفتار آمد که آن سرش ناپیدا؛ مسلمان نشنود، کافر نبیند! یکی از این بخت برگشتگان، رضاخان ماکسیم خودمان بود که مزد مغازلات ...

1394/01/30 15:37
روزی بود، روزگاری بود، راهی بود، رباطی بود؛ از هر آن کس هم که سراغ سازنده‌اش را می‌گرفتی، غالباً پاسخ‌ات دو کلمه بیش نبود: شاه‌عباس! بی‌سببی هم نبود چندان این پاسخ یکسان خلایق؛ چرا که آن سلطان بیشترین رباطها را ساخته بود در پهنه این دیار و همین کمیّت چشمگیر، آن پاسخ را موجب می‌آمد.
1394/01/17 08:40
در مرداد ماه 1310 خورشیدی، پنج سال و سه ماه از تاجگذاری پهلوی اوّل گذشته، که «اداره مجله پهلوی» ـ در مشهد ـ کتاب «طریقه زندگی در جامعه» را به امر «یاور رزم‌آرا» و سعی «نایب اوّل شفیع‌خان مستوفی» و «نایب دوم سیّد محمد جلایی» ترجمه و تنظیم و «به شکرانه مساعی و تشویقاتی که حضرت اجل ...
1393/12/18 15:47
گزیده پرونده ها
 • خاندان پهلوی

  خاندان پهلوی

  در آیینه تاریخ

 • رضاشاه

  رضاشاه

  به روایت عکس و سند

 • انقلاب اسلامی

  انقلاب اسلامی

  تصاویر، اسناد، طنز

 • کودتای 28 مرداد

  کودتای 28 مرداد

  مقاله، عکس، سند

 • ویژه فلسطین

  ویژه فلسطین

  غزه در آتش و خون

تماس با ما : 38-22604037(9821+) Info@iichs.org
کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران مي باشد.
درج مطالب در سايت لزوماً به معني تاييد آن نيست.
استفاده از منابع اين سايت با ذکر ماخذ مجاز است.