ب
ب

همایش ملی جوادخان گنجه ای مرزدار ایرانی قفقاز

با روی کار آمدن خاندان رومانف به ویژه از دوره سلطنت پتر کبیر همه عوامل ممکن برای توسعه طلبی ارضی روسیه فراهم شد. سقوط صفویه به وسیله افاغنه غلزایی و ابدالی روس ها را در انجام رساندن امر مور نظر تحریص کرد. با به قدرت رسیدن...

 

 با روی کار آمدن خاندان رومانف به ویژه از دوره سلطنت پتر کبیر همه عوامل ممکن برای توسعه طلبی ارضی روسیه فراهم شد. سقوط صفویه به وسیله افاغنه غلزایی و ابدالی  روس ها را در انجام رساندن امر مور نظر تحریص کرد.  با به قدرت رسیدن تهماسب قلی خان و شکست سنگین  عثمانی ها،  خروج سریع  صدهزار  نیروهای روسی از استان های گیلان و مازندان طبق دو عهدنامه گنجه و رشت فراهم شد.

 

 

نادر با استفاده از نبوغ نظامی خویش، ایرانی قدرتمند و یکپارچه به وجود آورد اما  جنگ های فرسایشی و طولانی مدت باعث نابودی اقتصاد ایران و حذف بسیاری ازجوانان ایرانی شد که پس از مرگ  نادر  به نوعی گریبان جامعه را گرفت.  فتور و ضعف  سلسله زندیه،ایران را به سوی تجزیه شدن  نزدیک ساخت.

 

 

گرچه آقا محمدخان با حکومت کوتاه خویش مجدداً مرزهای ایران را احیا کرد، اما کاترین امپراتریس روسیه نیز با اطلاع از حضور خان قاجاردر قفقاز والرین زبوف  را با شصت هزار سپاه مامور قفقاز نمود. آقا محمدخان نیز در دومین حضور خود در قفقاز ضمن تصرف قلعه شوشی، ابراهیم خلیل خان جوانشیر را به طرف جاروبلکان فراری داد. اما  باگذشت یک ماه خان قاجار در قلعه شوشی به قتل رسید.

 

«برای دریافت خلاصه مقالات ارائه شده در این نشست به

دو فرمت WORD یا PDF روی لینکهای زیر کلیک کنید»

 

شناسه مطلب : 1881|
  پیوست
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *
 

تماس با ما : 38-22604037(9821+) Info@iichs.org
کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران مي باشد.
درج مطالب در سايت لزوماً به معني تاييد آن نيست.
استفاده از منابع اين سايت با ذکر ماخذ مجاز است.